Общая информация об Чигирине

 

Общая информация об Чигирине
Чигирин — місто районного підпорядкування, районний центр Чигиринського району Черкаської області України. Розташоване на Придніпровській височині по обидва береги ріки Тясмин за 45 км від залізничної станції Фундукліївка, за 8 км від річкової пристані на Кременчуцькому водосховищі Адамівка та за 63 км на південь від обласного центру, міста Черкаси.

Через місто проходить автошлях регіонального значення Р-10 (Канів-Чигирин-Кременчук). Найближчий аеропорт у місті Черкаси. Висота над рівнем моря 124 м. Населення — 11,3 тисяч чоловік.

Неподалік міста розташовані села: Розсошинці на півночі, Рацеве та Вітове на сході, Чернече на півдні, Іванівка, Вдовичине на заході та Суботів на північному-заході.

Назва міста скоріше має тюрське походження, від чигир — "шлях, дорога" або "вихід". Є ще версія — від чудодійної чигир-трави, що часто зустрічалась в цій місцевості, чи від численних непрохідних чагарників, або від імені засновника міста — Чигирина, про якого існує романтична легенда.
Історія

Чигирин відомий з першої половини XVI ст. як укріплений козацький зимівник, що мав невелику фортецю.

З 1648 по 1712 рр. — центр Чигиринського полку.

З 1648 по 1660 роки Чигирин був резиденцією Б.Хмельницького і столицею гетьманської держави.

У 1797 році, після приєднання до Російської імперії (1793) Чигирин став повітовим містом Київської губернії.

На початку жовтня 1917 року в місті пройшов з'їзд «вільного козацтва», на якому був обраний отаманом генерал царської армії Павло Скоропадський, який огранізував повітовий загін.

У 1923 році Чигирин стає районним центром.
Культура і відпочинок
Памятник Б.Хмельницькому на Богдановій горі
Памятник Б.Хмельницькому на Богдановій горі

У Чигирині нині діють такі об'єкти культури та місця відпочинку:районний Будинок культури, клубна установа (с. Чернече), 2 бібліотеки, готель, кінотеатр, три пам'ятники, обеліск Слави, три парки культури. Діє Національний історико-культурний заповідник «Чигирин», створений 7 березня 1989 року Постановою Ради Міністрів УРСР №77 "Про оголошення комплексу пам'яток історії, культури та природи м.Чигирина, с.Суботова та урочища Холодний Яр у Черкаській області Державним історико-культурним заповідником". Указом Президента України 23 вересня 1995 року йому надано статус національного.

Палац Хмельницького, ратуша і Спаська церква (обидві з другої четверті XVII ст.) не збереглися; лише на Замковій (Богдановій) горі залишилися рештки фортифікацій.

Замкова гора

Над містом височіє гора Замкова. В 1967 р.на її вершині встановлено пам`ятник Богдану Хмельницькому. Тепер ця гора називається Богдановою. Неподалік Чигиринської гори щез XV ст. проходив торгівельний шлях з Києва до Криму. Цим шляхом кримські татари найчастіше пробиралися на Україну. Саме тут місцевість дозволяла затримувати їх. Річка Тясмин охоплує гору, що прикриває місто з півдня, великим півколом. Схили гори дуже стрімкі з півночі і з заходу. Тільки вузька смуга схилу єднає гору з містом. Таке розташування робило її неприступною фортецею.

Материал взят с сайта Википедия. Огромная благодарность за это сайту-)))


Создан 15 авг 2007  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником